Resim20220817-21

Pickleball

“Boomer Tennis” olarak da adlandırılan pickleball; badminton, masa tenisi ve tenis unsurlarını birleştiren bir paddleball sporudur (raket sporuna benzer). İki veya dört oyuncu ile, tahtadan veya kompozit malzemelerden yapılmış sert kürekler (raketler) kullanılarak bir ağ üzerinden 26-40 yuvarlak delikli polimer top ile oynanır. Spor çeşitli değişikliklerle (bir badminton kortunun boyutları ve düzeni, bir ağ ve bir şekilde tenise benzeyen kurallar) diğer raket sporlarının özelliklerini paylaşır. Pickleball, 1960’ların ortasında icat edildi. Spor uluslararası olarak da hızla büyümektedir.Ülkemizde ilk pickleball kortu ilimiz Afyonkarahisar’da inşa edilmiş olup, aktif olarak oynanmaktadır.

   1965 yılında çocukların badminton oynamak için dışarı gönderildiği ancak badminton toplarını bulamadıkları zaman başladı. Yer, Seattle şehir merkezinden feribotla 30 dakika uzaklıkta bulunan Bainbridge Adası’ndaki bir mahalle topluluğuydu. Badminton toplarını bulamayınca çocuklar ne yapacaklarından emin değillerdi, ama sonra bir arkadaşını elinde bir top ve plastik bir sopayla sokakta yürürken gördüler. Wiffle topunu aldılar ve filenin üzerinden vurmaya çalıştılar. Hızlı bir şekilde, badminton raketleri yerine masa tenisi raketleri kullanmaya başladılar. İşte böyle başladı ve dedikleri gibi gerisi tarih.

   Pickleball, badminton, tenis ve masa tenisinin bir kombinasyonudur. Badmintona benzer, çünkü küçük bir alanda – bir badminton kortuna benzer boyutlarda bir alanda- oynanır . Kuralların çoğu tenisle aynıdır; yani, topa vole (topa havada vurma) veya bir defa sıçramadan sonra vurabilirsiniz. Büyük boy pinpon raketiyle oynanan ralli tipi bir aktivite olması açısından pinpon gibidir. Bazen bir puan kazanılmadan önce top 10 veya daha fazla kez filenin üzerinden geçebilir.

Neden Pickleball Deniyor?

Herkes “Neden Pickleball deniyor?” top turşu şeklinde mi?” diye soruyor. Sporun hiçbir zaman Amerika’da  ulusal bir fenomen olmasının amaçlanmadığını unutmayın. Sahil kenarındaki yazlık evlerden oluşan bir  mahalle etkinliği olarak basit bir şekilde başladı.

Genellikle saat 5 civarında, mahalledeki insanlar vakit geçirmek için birinin evinde toplanırdı. Bir akşam, birkaç komşu Joel Pritchard’ın evinde toplandı. Joel, oyunun üç yaratıcısından biriydi.

Birisi, “Ona sadece ‘oyun’ demek yerine düzgün bir isim bulmalıyız” dedi. Bir başkası “Ralli Topu”nu önerdi; bir başkası “Tenis Pong”u önerdi. Sonunda başka bir kişi, “Joel, topu kapmaya devam eden ve sahadan kaçan şu cocker spaniel (bir ingilizce köpek türü) Pickles var. Bu aslında Pickle’ın topu. Neden ona Pickle’s ball demiyoruz?” dedi.

Pickleball  Neden Bu Kadar Hızlı Büyüyor?

Sadece birkaç temel kuralla, oyunu öğrenmesi kolaydır ve çoğu insan oyunu bir saat içinde öğrenir. Bunu neredeyse diğer tüm sporlarla karşılaştırın. Bir saat içinde golf oyunu hakkında ne kadar şey öğrenebilirsiniz? Belki de doğru tutuş ve topa uzun ve düz bir şekilde vurmak istediğiniz bilgisi. Peki ya buz hokeyi? Yoksa basketbol mu? Kısa bir süre içinde eğlenebileceğiniz ve makul düzeyde yetkin olabileceğiniz çok az aktivite vardır. Ancak bu pickleball ile mümkün.

İnsanların Pickleball Oynamasının Ana Sebebi

Çoğumuz zevk aldığımız şeyleri ararız ve sevmediğimiz görevlerden kaçınmakta çok yaratıcı oluruz. Dışarıda birçok egzersiz seçeneği var. Hem seyirci hem de katılımcı olarak en popüler seçeneklerin çoğu  top ile oynanan oyunlardır. Futbol, ​​basketbol, ​​futbol, ​​beyzbol, ​​golf ve tenis birkaç örnektir.

Diğer sporların artıları ve eksileri vardır. Pickleball çoğumuzun yapabileceği bir şey ve zevkli. Herhangi bir pickleball sahasını ziyaret ettiğinizde gülümsemelerin ve kahkahaların hemen farkına varacaksınız. İnsanlar eğleniyor. Ders verdiğim bazı gruplar bir komedi kulübü kadar kahkahalar atıyor.

Pickleball Harika Egzersiz Fırsatı Sağlar

Egzersizin faydalarını herkes bilir. Kişinin ruh halini iyileştirir, kilo vermeye yardımcı olur ve kişinin genel sağlığını iyileştirir. Ancak egzersizin belki de en önemli faydası stresi azaltmaktır. Pickleball size bu faydaları fazlasıyla sağlar.

Denge Gerektirir

Oyunun yaratıcılarının ana hedeflerinden biri, herkesin aynı temelde katılabileceği aile tipi bir aktivite yaratmaktı. Başka bir deyişle, önemli ölçüde atletik yeteneğe sahip birinin pickleball oynamak için  daha az atletik birine göre önemli bir avantaj sağlamaz. Bir kişinin yaşı da pickleball oynamak için önemli bir faktör değildir. Yaşlı bir kişi, çok daha genç biriyle çok rahat rekabet edebilir. Oyunun yapılandırılma şekli, 70 yaşındaki bir oyuncunun 25 yaşındaki bir oyuncuyla rekabet içinde oynadığını yaygın bir şekilde görmemizi sağlar.

Oyununu yaratıcıları , kaslı ve fiziksel olarak güçlü bir oyuncunun rekabet avantajına sahip olmasını da istemediler. Pickleball, birinin topa ne kadar sert vurabileceğiyle ilgili bir oyun değildir. Pozisyon alma  ve formda olma  çok daha önemlidir. Bir anlamda Amerikan Bilardosuna benzer. Bilardo  topuna gücünüz yettiği kadar kadar sert vurmazsınız.Bir sonraki vuruşu ayarlamak için sadece doğru dokunuşla topa dokunursunuz. Aynı şey pickleball için de geçerli. Pickleball aynı zamanda , kadınların genellikle erkeklerle rekabet halinde oynadığı bir oyundur.Tüm tutukluların eşit şartlarda herkesin katıldığı bir egzersiz programına katılabileceği bir faaliyetin faydalarını hayal edin. Pickleball o oyundur.

Tam Odaklanma Ve Konsantrasyon Gerektirir

Herhangi bir sporun popüler olmasının bir nedeni, oyuncunun “anı yaşamasına” izin vermesidir. Bir kortta veya sahadayken, sorunlarımızı düşünmüyoruz. Binlerce yıldır “şimdiki zamanda yaşamanın” yararlarını anlatıyorlar ama çoğumuz böyle yaşamıyoruz. Daha yaygın olanı, ya geçmişte yaptığımız hatalardan pişmanlık duymak ya da geleceğin ne getireceği konusunda endişelenmektir. Pickleball oynarken stresten tamamen uzaklaşırsınız. Bir oyuncu yalnızca filenin üzerinden plastik bir topa vurmaya odaklanır. Bu kadar. Zihinsel olarak, günün stresinden ve sorunlarından tam bir kurtuluş.

Temassız Spor

Örnek olarak basketbolu kullanalım. Bu harika bir oyun, ama aynı zamanda son derece fiziksel temas içeren bir  sporudur. Sakatlanma sayısı da pickleball sporuna göre çok fazladır. Karşılaştırıldığında, pickleball oynarken çok az yaralanma meydana gelir. Bazen, bir oyuncu bir ayak bileğini burkabilir. Bu kadar. Top yumuşak plastikten yapıldığından, rakipten gelen sert bir şut bile nadiren yaralanmaya neden olur. Aynı zamanda temassız bir spordur. Temassız bir spor olduğu için covid19 şartlarında sosyal mesafeyi koruyabilmeniz için büyük avantaj sağlar.

Yaşam Becerileri

Pickleball’un daha incelikli bir yönü, oyunu yaşam becerilerini öğretmek için bir metafor olarak kullanmaktır. Pickleball, kişilere sonuçların öğretilmesine yardımcı olur. Kötü bir karar verirsen, size ve partnerinize bir puana mal olur.  Belki bir dahaki sefere aynı durumda, diğer olasılıkları değerlendirirsiniz. Bir takım sporu olarak ortak bir amaç için birlikte çalışmayı öğretir. Pickleball sporu için takım çalışması, dostluk ve iyi sportmenlik önemlidir.

 

error: Content is protected !!
Bize Sorun
Merhaba,
PickleBall hakkında merak ettiğiniz herşeyi bize sorabilirsiniz...